Roztwór i krem Warticon w leczeniu kłykcin kończystych

Warticon to lek przeciwwirusowy stosowany w ramach leczenia kłykcin kończystych. Jego składnikiem aktywnym jest podofilotoksyna. Środek ten jest przeznaczony do stosowania miejscowego. Należy go aplikować bezpośrednio na zainfekowaną powierzchnię skóry. Działanie leku polega na atakowaniu jądra komórki kłykciny, co zapobiega jej rozmnażaniu. W efekcie brodawki obumierają i są zastępowane zdrowymi komórkami skóry.

Lek ten występuje zarówno w postaci kremu, jak i roztworu. Kuracja z zastosowaniem preparatu Warticon pozwala zwalczyć brodawki w przeciągu kilku tygodni. Stosowanie roztworu nie wymaga jego zmywania ze skóry po upływie określonego czasu. Podofilotoksyna przenika do komórek kłykcin kończystych i niszczy ich jądro. W efekcie proces ich rozmnażania zostaje zahamowany. Preparat ten może stosować zdecydowana większość osób dorosłych zmagających się ze schorzeniem, jakim są kłykciny kończyste. Jeżeli brodawki przybierają duże rozmiary, bądź zmiany chorobowe obejmują obszar układu moczowego, konieczne jest wdrożenie bardziej specjalistycznej terapii. Głównym przeciwwskazaniem do zastosowania leku Warticon jest nadwrażliwość na jego składniki. Preparatu nie powinny stosować także osoby przyjmujące inne leki, zawierające w swoim składzie podofilotoksynę. Środek ten nie powinien być aplikowany na zranioną, bądź uszkodzoną skórę. Jeżeli brodawki osiągają rozmiary większe niż 4 cm, lekarz może odradzić samodzielne stosowanie leku.

wartec

Warticon to lek przeznaczony wyłącznie do zewnętrznej aplikacji. Preparat ten nie jest przeznaczony dla pacjentów poniżej 18 roku życia. Konsultacji lekarskiej powinny zasięgnąć kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Lek ten należy nakładać na brodawki dwa razy na dobę, rano i wieczorem, przez 3 dni, zachowując przy tym 12 godzin przerwy pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Następnie konieczne jest zrobienie czterodniowej przerwy w stosowaniu leku. Kuracja nie powinna trwać dłużej nić 4 tygodnie. Jeżeli po miesiącu terapii z zastosowaniem leku Warticon, objawy nie ustąpią, konieczne jest zwrócenie się do lekarza.

Przed zastosowaniem leku należy dokładnie oczyścić oraz osuszyć obszary, na których znajdują się brodawki, a następnie za pomocą aplikatora delikatnie nałożyć preparat. Zarówno przed, jak i po aplikacji leku, należy dokładnie umyć ręce. Do najczęściej występujących działań niepożądanych, związanych ze stosowaniem leku Warticon, zalicza się przede wszystkim: łuszczenie skóry oraz podrażnienia, głównie: świąd, zaczerwienienie oraz pieczenie. Innymi skutkami ubocznymi mogą być także: reakcje alergiczne (opuchlizna, krwawienie, ból), przebarwienia i owrzodzenia skóry, pęcherze, strupy, a także wysuszenie naskórka. Wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Natychmiastowa pomoc medyczna konieczna jest w przypadku wystąpienia takich objawów niepożądanych, jak: ból, silne pieczenie, krwawienie, opuchnięcie skóry oraz świąd.